A Chlamydia trachomatis (ejtsd: klamídia trahomátisz) nevű baktérium által okozott nemi úton terjedő betegség világszerte, így Magyarországon is a leggyakoribb bakteriális nemi betegség. Viszont egy trükkös fertőzésről van szó, hiszen az esetek közel kétharmadában egyáltalán nem okoz tünetet, viszont fertőzni képes, hosszú távon pedig meddőséget okozhat. Ezért nagyon fontos a baktérium rendszeres szűrése, és a megfelelő kezelés is.
A leggyakoribb, baktérium okozta nemi betegség
Igen, évek óta világszerte vezeti a vonatkozó gyakorisági listákat a Chlamydia, különösen a fiatal korosztályok körében.
Ennek ellenére a fenti magyarországi statisztika kissé félrevezető, hiszen szifiliszből és gonorrhoeából is többet regisztrálnak, mint Chlamydia-fertőzésből. Ez azért van így, mert a Chlamydia az esetek közel 70%-ában teljesen tünetmentes, és tünetek, illetve szűrés híján nem is kerülnek ezek az esetek a statisztikába.
Arra még felhívnám a figyelmet, hogy egy szemfertőzést, és a lymphogranuloma venereum nemi úton terjedő fertőzést is a Chlamydia trachomatis okozza, csak a baktérium más törzsei. Ebben a posztban kimondottan a nemi úton terjedő, „klasszikus” Chlamydia-fertőzésekről írok.
A Chlamydia okozta tünetek és szövődmények
A gonorrhoeához hasonlóan a Chlamydia is a férfi húgycsövet, a méhszájat, a torkot, a szemet és a végbélt tudja megfertőzni, ha az érintett testtáj valahogy érintett a szexuális aktusban. Szintén a gonorrhoeához hasonlóan helyi fertőzésről beszélünk, a Chlamyida nem kerül be a véráramba, nem okoz szisztémás, az egész szervezetet érintő fertőzést.
Hatalmas különbség viszont a gonorrhoeához képest, hogy – sokadjára is kihangsúlyozom – az okozott fertőzés az esetek legalább 70%-ában teljesen tünetmentes – még a férfi húgycső esetében is, ahol azért a tripper 90%-ban tüneteket okoz.
Ha okoz tünetet a Chlamydia, akkor férfi húgycső esetén kevés, vízszerű váladék ürül belőle, méhszáj-fertőzés esetén alhasi fájdalom, pecsételő vérzés, esetleg hüvelyfolyás jelentkezhet. Ha a baktérium a torokba kerül, akkor torokgyulladást, végbélben fájdalmas székletürítést, alhasi görcsöket, a szemben pedig kötőhártya-gyulladást okoz.
Ezek a tünetek általában a megfertőződés után 2-4 héttel jelentkeznek.
Fontos, hogy várandósok esetében a baktérium szülés közben átadható az újszülöttnek, akinél tüdőgyulladást okozhat!
A Chlamydia fontos és súlyos szövődményeket okozhat: kezelés nélkül méhszáj-fertőzés esetén a nők 30%-ánál kismedencei gyulladáshoz vezethet, ami meddőséget, méhen kívüli terhességet okozhat. Egy másik, ritka, de hasonlóan fontos szövődmény az úgynevezett reaktív izületi gyulladás. Emögött egy bonyolult, immunrendszeri mechanizmus áll, és a fertőzöttek 1%-át érinti csupán, mégis, fiatalok izületi gyulladása hátterében mindig vizsgálni kell a Chlamydia jelenlétét!
Hogyan lehet/kell diagnosztizálni?
A Chlamydia olyan értelemben speciális baktérium, hogy önmagában nem életképes, szükséges van egy másik szervezetre, illetve élő sejtre a szaporodáshoz, így rutin tenyésztési eljárással nem kimutatható!
A jelenleg egyetlen elfogadott módszer a baktérium PCR-alapú kimutatása. Még mindig gyakran találkozom főleg privát laborokból származó olyan Chlamydia-leletekkel, hogy ELISA, EIA vagy immunfluoreszcens (IF) módszerekkel történt a baktérium szűrése. Ez 2023-ban rendkívül elavultnak számít, és nem fogadható el hiteles eredménynek!
Létezik vérvizsgálat (antitest-vizsgálat) a Chlamydia kimutatására, de ezt sem használjuk a „klasszikus”, nemi úton terjedő Chlamydiák esetében (más fertőzési formák esetében részben elfogadott a használatuk), önmagában erre diagnózist alapozni szintén nagy hiba.
Nem utolsó sorban pedig nagyon fontos a szexuálisan aktív egyének rendszeres szűrővizsgálata Chlamydia irányában (is), még akkor is, ha tünetmentesek, a szexuális szokásoknak megfelelő mintavételi hely figyelembe vételével!
Röviden a kezelésről
A Chlamydia kezelése egyszerű, olyan antibiotikummal, ami az élő sejtekben levő baktériumokra van hatással. Ez általában azithromycin vagy doxiciklin szokott lenni (utóbbit használjuk a doxyPEP nevű megelőzési módszer esetében, ami Chlamydia ellen is jól működik), a választást a beteg preferenciái és a fertőzés helye döntik el általában.
Forrás: 2015 European guideline on the management of Chlamydia trachomatis infections – IUSTI
Chlamydia infection-Annual Epidemiological Report for 2019 – ECDC