A nemi herpesz (vagy herpes genitalis) egyike a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzéseknek. A fájdalmas, égő bőrtünetek, amiket okoz, illetve a tény, hogy a herpeszt okozó vírustól a szervezet nem képes megszabadulni, az egyik legkellemetlenebb STI-k közé emeli ezt a fertőzést.
Ebben a posztban igyekszem az összes fontos és hasznos információt összegyűjteni és átadni, amit tudnia érdemes az érintetteknek, illetve a szexuális egészségükre tudatosan odafigyelőknek is.
Gyakoriság, illetve ki fertőz, és ki nem fertőz?
A nemi herpesz a HPV okozta fertőzésekkel fej fej mellett a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés világszerte, így Európában is. Pontos adataink nincsenek a fertőzöttek számáról, mivel a herpeszes eseteket nem kötelező hivatalosan jelenteni, de vizsgálatok igazolják, hogy a népesség 10-20%-a találkozott már a vírussal (rendelkezik ellene ellenanyaggal) – és ez a találkozás a herpesz esetében sajnos életre szóló fertőzöttséget jelent.
Ugyanis az immunrendszer nem képes a herpeszvírustól megszabadulni: megfertőződést követően a vírus visszahúzódik az idegdúcokba, és innen kiindulva bármikor képes úgynevezett kiújulást okozni. A jelenség ismerős lehet az ajakherpeszben szenvedők számára, ahol gyakorlatilag ugyanerről van szó.
Így tehát a herpesz-fertőzés a HIV mellett egyike a – szó hagyományos értelmében – gyógyíthatatlan STI-knek.
A nemi herpeszt leggyakrabban a 2-es típusú herpeszvírus (herpes simplex virus vagy HSV-2) okozza, míg az ajakherpeszt általában a HSV-1, de ez a tény nincs kőbe vésve! Ugyanis, ha valakinek éppen zajlik egy tüneteket okozó HSV-1 fertőzése (magyarul ajakherpesze van épp), és ő orális szexben részesíti a partnerét, akkor a partnernek a HSV-1 okozhat nemi szervi herpeszt. Ez visszafelé is megtörténhet.
A nemi herpesz hagyományosan akkor fertőző, ha tüneteket okoz: a herpeszes hólyagocska, vagy a hólyag megnyílása után kialakuló seb tartalmazza a fertőzőképes vírusokat. Általában elmondható, hogy a páciens addig fertőz, amíg a herpeszes tünetek nem gyógyulnak be teljesen.
Ám sajnos ez sem fedi teljesen a valóságot, ugyanis a herpeszvírussal fertőzöttek kb. 5-10%-a úgynevezett tünetmentes vírusürítő: ők tünetek nélkül is képesek fertőzni, anélkül, hogy tudnának róla. Ezt sajnos nem lehet egy teszttel vagy szűrővizsgálattal sem igazolni, vagy kimutatni, ám a kezelés csökkentheti a fertőzőképességet- erről később. Az óvszer egyébként hatásosan kivédi a herpeszvírus átadását, éljünk vele!
A nemi herpesz tünetei
A herpesz általában jellegzetes tüneteket okoz: az érintett bőrterületen először bizsergés, égő érzés, fájdalom jelentkezik, majd megjelennek az apró, vörös kiütések, általában csoportokban. Ezek később hólyagokká válnak, majd felszakadnak, sebek lesznek belőlük, és pörkösödés után „leesnek”.
Típusos herpeszes bőrtünetek: apró hólyagok, sebek vörös, gyulladt udvarral. Forrás: dermnetnz.org További herpeszes bőrtünetek. Forrád: webmd.com
A nemi szervi tünetek is hasonlóak. Ahogy írtam, a herpeszes tünetek jellegzetessége a fájdalom, ugyanis a vírus az idegek mentén terjed, és azok gyulladását okozza.
Amikor a szervezet először találkozik a herpeszvírussal, a bőrtünetek sokkal súlyosabbak, mint a kiújulás esetén: előfordulhat hőemelkedés vagy láz, súlyos fájdalom, a környéken lévő nyirokcsomók fájdalmas megnagyobbodása, sőt, főleg nőknél a vizeletürítés is rendkívül fájdalmassá válhat.
Fontos azonban, hogy csak az esetek kb. 30%-ában alakulnak ki tünetek a megfertőződést követően! Így könnyen megtörténhet, hogy valaki megfertőződik herpesszel, de azt észre sem veszi.
Kiújulás esetén az immunrendszernek már van „muníciója” a vírus ellen, így a tünetek is kevésbé kifejezettek vagy súlyosak, és gyorsabban meg is gyógyulnak. Kiújulni a herpesz általában akkor szokott, ha az immunrendszer valami miatt átmenetileg legyengül: ez lehet egy felső légúti fertőzéstől, súlyosabb stresszhatástól – rendkívül nagy egyéni különbségek lehetnek ebben.
Hogy kinél milyen gyakran újul ki a herpesz, nem lehet megmondani. Van, akinél soha többet nem okoz tüneteket, míg van, akinek havonta jelentkezik kiújulása. Utóbbi esetben azonban van lehetőség a kiújulások gyakoriságának visszaszorítására, olvasson tovább!
A nemi herpesz menedzselésének lehetőségei
A herpesz diagnosztizálásának legbiztosabb módja, ha a vírust direkt a tünetekből vett mintából mutatjuk ki (általában PCR módszerrel). Ehhez az kell, hogy a beteg éppen tünetes állapotban kerüljön orvoshoz.
Nagyon sokan kérik a herpesz szűrését vérből, ennek azonban nem sok haszna van, én is inkább lebeszélni szoktam a betegeket róla: habár a herpesz elleni antitestek kimutathatóak a vérből, a pozitív lelet (azaz ha van antitest) csak azt bizonyítja, hogy a szervezet találkozott már a vírussal, de nem igazolja, hogy a korábbi vagy az aktuálisan fennálló tüneteket a herpesz okozza!
Rendkívül elterjedt tévhit, hogy ha bármilyen seb vagy hólyag van a bőrön, akkor azt nem érheti víz… Sajnos orvosok szájából is gyakran elhangzik ez a tanács. Herpesz esetében ez azért lehet különösen veszélyes, mert a megnyílt herpeszes tünetek felül tudnak fertőződni baktériumokkal, és így sokkal súlyosabb kórkép is kialakulhat.
Fontos tehát, hogy a herpeszes tüneteket langyos szappanos mosakodással tisztán kell tartani! Nincs szükség semmilyen spéci jódos vagy alkoholos fertőtlenítőszerre (amik irritálhatják a tüneteket).
Szerencsére a herpesz azon kevés vírusfertőzések egyike, amely ellen rendelkezünk hatásos gyógyszerrel: ez az aciklovir. A hatóanyag a vírus szaporodását direkt gátolja, mellékhatása pedig gyakorlatilag nincs, mert emberi sejtekre nem hat.
Bármennyire is csábítóak a herpesz elleni kenőcsök, stiftek, tapaszok reklámjai, szakirodalmi tény, hogy a vírus ellen a szájon át bevitt hatóanyag messze hatásosabb! Az aciklovir-tabletta vényköteles gyógyszer, bármely orvos felírhatja. Fontos azonban tudni, hogy annál hatásosabb, minél korábban elkezdik szedni a tünetek észlelését követően. Ezért javasoljuk, hogy minden, herpeszben szenvedő betegnél mindig legyen otthon aciklovir, hogy minél gyorsabban elindulhasson a kezelés.
Még egy dologról muszáj említést tenni, ez pedig a herpesz elleni úgynevezett „elnyomó” vagy szuppresszív kezelés. A hatályos irányelvek alapján, ha valakinek a herpesze évente legalább 6 alkalommal kiújul, érdemes ezt a kezelési formát megpróbálni. Ilyenkor hosszú ideig – általában legalább 6 hónapig – alacsony dózisban, de folyamatosan kell szedni az aciklovir hatóanyagú gyógyszert. Ez általában azt eredményezi, hogy a kezelés alatt egyáltalán nem jelentkezik kiújulás, és jó eséllyel a kezelés befejezését követően is ritkul a számuk. Az elnyomó kezelés hosszú távon is teljesen biztonságos, ám sajnos nem túl pénztárca-barát, az aciklovir ugyanis drága gyógyszer.
A herpesz kezelésénél nem szabad megfeledkezni a fájdalomcsillapításról sem, amit általában vény nélkül kapható fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel jól lehet menedzselni.
Zárszóként pedig még valami: TILOS a herpeszes tüneteket „szteroidos” kenőcsökkel kezelni! A szteroidok elnyomják az immunrendszer működését, így a vírus korlátlanul tud szaporodni. Ez a herpeszes tünetek kifekélyesedését vagy akár szétszóródását is okozhatja! Mindig bízzuk a kezelést hozzáértő nemi gyógyászra.
Forrás: 2017 European guidelines for the management of genital herpes