exc-5a43d7f2e4966b67c5543281

Pöttyös tenyerek, pöttyös talpak: a kéz-láb-száj betegség

A téli időszakban megszaporodnak a felső légúti vírusfertőzések, melyek ritkán járnak bőrtünetekkel. Van azonban egy, amellyel legtöbbször gyermekgyógyászok, és mi, bőrgyógyászok találkoznak, ez a találó elnevezésű kéz-láb-száj betegség. Habár ennek a fertőzésnek a tankönyvek szerint a nyári hónapokban van „szezonja”, de kisebb járványok az év bármely szakaszában, így ilyenkor, a téli hónapokban is előfordulhatnak. Jellemzően kisgyermekek és fiatal felnőttek érintettek, és ha nem áll fenn semmilyen, az immunrendszer működését hátrányosan befolyásoló alapbetegség, banális kórképnek tekinthető.

A kórokozó az enterovirusok családjába tartozik, és jellemzően cseppfertőzéssel terjed. A fertőzés hőemelkedéssel, torokfájással kezdődik, majd 2-3 nap múlva kezdenek megjelenni a betegség nevét adó vörös kiütések a tenyereken, a talpakon és a torokban. (Figyelem, a betegség nem összetévesztendő a száj- és körömfájás betegséggel, ami patás állatok fertőzése, és extrém ritkán fertőz embert!)

A tenyéren látható, vörös, égő érzést okozó kiütések a kéz-láb-száj betegségre típusosak. Hasonlóak jelennek meg a talpakon is. Forrás: dermnetnz.com

Maguk a bőr- és nyálkahártya-tünetek égő érzést okozhatnak, és ritkán jelennek meg máshol (ilyenkor is leggyakrabban a fenti területek szomszédságában, tehát az alkarokon, a lábszárakon, és a száj körül). Egyébként az esetek kb. 25%-ában a szájban ki sem fejlődnek a kiütések. 

A fertőzés általában 10 nap alatt spontán gyógyul, gyógyszer ellene – mivel vírusfertőzésről van szó – nincs, de nincs is szükség rá. Komplikációt ritkán, és főleg gyermekkorban okoz, ami leggyakrabban a kiszáradás, mivel a fájdalmas szájtünetek miatt nehezített és kellemetlen az evés és az ivás. A diagnózis a tünetek jellegzetes eloszlása és megjelenése miatt egyszerű, bonyolult laborvizsgálatok feleslegesek. A bőrgyógyász fő feladata a beteg megnyugtatása, maximum az égő érzés miatt lehet helyi hűsítő hatású készítményeket, esetleg jeges borogatást alkalmazni, több-kevesebb sikerrel.

És ha elkanyarodunk a gyermekgyógyászattól a „felnőttgyógyászat” felé, személy szerint egy szifilisz-szűrést mindenképpen javaslok, hiszen ez a 2. stádiumában hasonlóképp a tenyereken és talpakon okoz tüneteket.

forrás: https://www.uptodate.com/contents/hand-foot-and-mouth-disease-and-herpangina?search=hand%20foot%20and%20mouth%20disease&source=search_result&selectedTitle=1~23&usage_type=default&display_rank=1

A bejegyzést írta:

Megosztom:

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Nyomtatás
Email